انواع یاتاقان ها و آبندها

frame

  • طراحی و ساخت انواع یاتاقان‌های بابیتی شامل پایه قلع و سرب (تراست، ژورنال، Tri-Metal چند لایه)، که به صورت کلی اطلاعات آنها به شرح جدول ذیل می باشد:
  • 111-yata
  • یاتاقان های ژرونال:
 وظيفه ژورنال بيرينگ ها جلوگيری از ارتعاش شفت در جهت شعاعی می باشد كه اين وظيفه را با ايجاد يك لايه نازك روغن بين سطح پدها و شفت دستگاه انجام می دهد و با اين كار از اصطكاك مكانيكی جلوگيری كرده و با كمترين نيرو، شفت به راحتی می چرخد.
یاتاقان ژورنال برای انواع بارگذاری ­های مختلف، سرعت­های مختلف و به طور کلی شرایط کارکرد مختلف ساخته شده و بنا به خواسته­ های طراحی مختلف، دارای طراحی های متفاوتی هستند.
21 (Copy)
18 (Copy)
14 (Copy)
  • یاتاقان های کف گرد محوری یا تراست:
یاتاقان های کف گرد محوری توانایی تحمل بارهای در امتداد محور را دارا هستند.
27 (Copy)
IMG_3859 (Copy)
IMG_3868 (Copy)
IMG_3866 (Copy)
  • یاتاقان های غلتشی:
این یاتاقان­ها از اجزای غلتنده ای تشکیل شده­ اند که در اثر چرخش شفت بر روی اجزای دیگر یاتاقان غلتیده می­شوند. در این نوع از یاتاقان­ها بار اصلی بر اجزای غلتنده وارد می­شود که مستعدترین اجزا برای خرابی هستند. در این نوع یاتاقان­ها به خاطر وجود بار تناوبی خستگی یکی از مهم­ترین عوامل خرابی است. این نوع یاتاقان­ها بسته به شکل ساختمانی که دارند می­توانند بار شعاعی و یا بار محوری و یا ترکیبی از دو نوع بار را تحمل کنند.
  • طراحی و ساخت سنتر بیرینگ و رول‌بیرینگ رولزرویس
نمونه ای از یاتاقان های غلتشی، سنتر بیرینگ و رول بیرینگ توربین رولزرویس می باشد که اطلاعات آن به شرح جدول ذیل می باشد:

 

1122

1133
آب بند، نشتی گیر، SEAL :
وسیله ای برای جلوگیری از نفوذ یک سیال از محفظه ای به محفظه دیگر می باشد و بر اساس حرکت مکانیکی به دسته های استاتیکی، دوار و رفت و برگشتی تقسیم می شود.
الف – آب بندهای استاتیکی از عبور سیال بین قطعاتی که نسبت به هم حرکتی ندارند جلوگیری می کند و دارای انواع زیر می باشد:
  1. نوع O-Ring
  2. نوع مایع شفت شونده
  3. نوع واشری یا فشاری (gasket)
  4. نوع بالشتکی